Arra már többen is gondoltak, hogy
esetleg lehetne alapítani egy olyan pártot, ami olyan, mint a CDU volt Merkel előtt.
Az AfD is így indult annak idején, aztán a végeredmény valami egészen más lett, amire talán rá sem ismernek a tíz évvel ezelőtti alapító atyák. S ugyanez a veszély leselkedik a Bündnis Deutschland (kb. Németország Szövetség) nevű kispártra, amelynek az indulását a héten jelentették be Berlinben.
„Szabadság, jólét, biztonság”
A Bündnis Deutschland programjából egy klasszikus jobbközép párt képe rajzolódik ki: kevesebb adót, kevesebb államot, erősebb középosztályt és a szubszidiaritás elvéhez jobban ragaszkodó (értsd: elvileg kevesebb dologba beleszóló) Európai Uniót ígérnek.
Megőriznék Németország „kulturális identitását, regionális sokféleségét és szokásait”,
”,szigorítanák a bevándorlásra vonatkozó szabályokat és dogmamentesítenék a német külpolitikát. A Nationalelf Japán elleni blamája kapcsán újra a figyelem középpontjába került identitáspolitizálásról és az lmbtq-lobbiról a Bündnis Deutschland viszont semmit nem mond.
Soraikban az olvasó hiába is keresne ismert politikust vagy húzónevet: a Bündnis Deutschlandot Steffen Große vezeti, aki eddig a Freie Wähler nevű kispárt nem túl nagy jelentőségű szászországi szervezete élén állt, ennél komolyabb tisztséget még nem viselt. Az Große szerint szándékos, hogy egyelőre nincsenek „nagy nevek” a Bündnis Deutschland vezetésében:
így akarják jelképezni, hogy ez most egy új kezdet;
meg hát az is igaz, hogy az AfD alapításában részt vevő, ismertebb politikusok mára már mind eltűntek a süllyesztőben. Az új pártban ezt azért szeretnék elkerülni.
Meg persze azt is, hogy a nácik, konteósok, és a jobboldali politizálás egyéb, kellemetlen velejárói beavászkodjanak a pártba. A viszonylag magas belépti díj mellett a Bündnis Deutschland azt ígéri, hogy a tagság alapból csak két évre szól majd, utána külön meg kell majd hosszabbítani, így elvileg könnyen eltávolíthatók lesznek a renitens párttagok.
A párt jelenlegi vezetése azt mondja, a Bündnis Deutschland-tagság iránt már most is ezres nagyságrendű az érdeklődés. Jól hangzó hármas jelszó a „Szabadság, jólét, biztonság”, amivel az új párt házal –
a kérdés csak az, hogy a valóságban milyenek lesznek majd a kispárt esélyei.